Söğütlü Festivali
Untitled Document
32. Söğütlü Festivali
SÖĞÜTLÜ DE FESTİVAL ZAMANI
Belediye önünde çalınan davullar festivalin başladığını halka duyururken, Belediye Başkanı Hüseyin GENÇ gelen misafirlerini belediye önünde tek tek karşıladı. Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer ÜSTÜN, Kaymakam Esengül KORKMAZ ÇİÇEKLİ, Belediye Başkanı Hüseyin GENÇ, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut KÖSEMUSUL ve daha birçok davetli vatandaşlarla birlikte festival alanına kadar mehteran eşliğinde yürüdüler.

UYGARLIĞIN TEMELİ TARIM
Alanda AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer ÜSTÜN, Söğütlü Kaymakamı Esengül KORKMAZ ÇİÇEKLİ, Belediye Başkanı Hüseyin GENÇ, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut KÖSEMUSUL, İlçe Tarım Müdürü Mustafa GÜRKAN'ın açılış konuşmalarının ardından hep beraber hayvan sergisini gezdiler.

GELENEKSEL HAYVAN YARIŞMASINDA KIYASIYA MÜCADELE
Festivalin en heyecan verici bölümlerinden olan Hayvan Yarışmasına En İyi İnek, En İyi Düve, En İyi Boğa, En İyi Buzağı kategorilerinde yarışan toplam 63 hayvan sahibi katıldı.
En İyi Cins Boğa Yarışması'nda Dereceye Giren Hayvan Sahipleri
1. Harun YÖRÜK
2. Gökhan DEMİREL
3. Şenol ÖZBEY olurken yarışmacılar ödüllerini Satso Başkanı Mahmut KÖSEMUSUL'un ellerinden aldılar.

En İyi Cins İnek Yarışması'nda Dereceye Giren Hayvan Sahipleri
1. Zekai İLHAN
2. Rıdvan KAYA
3. Mustafa BÖLÜKBAŞ olurken yarışmacılar ödüllerini Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki TOÇOĞLU'nun ellerinden aldılar.

En İyi Cins Düve Yarışması'nda Dereceye Giren Hayvan Sahipleri
1. Serdar KAYA
2. Zekai İLHAN
3. Ümit ER olurken yarışmacılar ödüllerini Ak Parti İl Başkanı Fevzi KILIÇ'ın ellerinden aldılar.

En İyi Cins Buzağı Yarışması'nda Dereceye Giren Hayvan Sahipleri
1. Özcan ÖZBEN
2. İbrahim KOCABIYIK
3. İrfan KENAR olurken yarışmacılar ödüllerini Söğütlü Kaymakamı Esengül KORKMAZ ÇİÇEKLİ'nin ellerinden aldılar.

Hayvan yarışmasının ödülleri ise şu şekildedir:
Birinciye Tam Altın + 500,00 TL
İkinciye Yarım Altın + 400,00 TL
Üçüncüye Yarım Altın + 300,00 TL 'dir.
Daha sonra vatandaş ve protokol üyeleri birlikte festival alanında stant açan firmaları gezerek, bilgi aldılar. Stant gezilerinde, tarım ve hayvancılık sektörü temsilcileri ile yaşanan son gelişmeleri değerlendirdiler. Hayvan yetiştiriciliği alanındaki son teknolojik gelişmeleri de uzmanlardan dinleyen misafirler, Söğütlü'de gerçekleşen bu tarım fuarının önemini bir kez daha dile getirdiler.

LEZZETLER YARIŞIYOR
İlçedeki yöresel yemekleri tattırmak ve tanıtmak için düzenlenen yemek yarışmasında ilçe bayanları kıyasıya yarıştı. Ana yemek, tatlı ve börek kategorileri olmak üzere üç ayrı kategoride yapılan yemek yarışmasına 40 kişi katıldı.


Birbirinden güzel yemeklerin sunulduğu yarışmada:

Ana Yemek Kategorisi'nde;

1. Süreyya ŞAHİRLER (İçli Köfte)
2. Sevgi GENCAY (Çerkez Tavuğu)
3. Beyhan ÖZBEY (Keşkek) ile dereceye girdi.

Tatlı Kategorisi'nde;
1. Derya HASKARA (Şekerpare)
2. Kibariye KIŞLALI (Kabaklı Sarma)
3. Kübra ŞAHİN (Meyveli Kek) ile dereceye girdi.

Börek Kategorisi'nde;
1. Hafize ÖZDEMİR (Su Böreği)
2. Nihal DURAN (Kaymaklı Börek)
3. Nuray ÇETİNKAYA (Kıymalı Börek) ile derece girdi.

Dereceye girenlere çeşitli ödüller verilirken yarışmaya katılan her bir yarışmacıya ise malzeme ücreti verildi.


Büyükşehir Belediyesi'nin Mehteran Takımının gösterisi festival alanındaki tüm izleyicileri adeta büyüledi. Seslendirdiği marşlarla keyifli dakikalar yaşatan Mehteran Takımı daha sonra alkışlarla uğurlandı. Her bir marşta misafirler milli, dini ve kültürel motiflerle, kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.
   

SÖĞÜTLÜ'DEN EĞİTİME TAM DESTEK
Söğütlü Festivali'nde gençlerde unutulmadı ve 2016-2017 Eğitim Öğretim yılında lisans öğrenimi kazanan 40 öğrenci altınla ödüllendirildi. Belediye Başkanı Hüseyin GENÇ tek tek öğrencileri ve ailelerini kutlayıp öğrencilerin tüm eğitim-öğretim hayatı boyunca yanlarında olacaklarının da sözünü verdi.
 

ŞEHİTLERİMİZ VE ATALARIMIZIN RUHU İÇİN
Ülkemizin yakın tarihinde başından geçen kara gün olarak hafızalarda kalması hainlerce planlanırken bir kahramanlık destanı yazılan 15 Temmuz Günü şehit olan kahramanlarımız için İl Müftülüğünden gelen hocalarımız Mevlid-i Şerif Tilaveti festival alanında okudu.

Ardından kanun, def, ney, ud dinletileri misafirlerimizin oldukça dikkatini çekerken vatandaşın duygulu anlarda yaşamasına da neden oldu.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ATA SPORLARIMIZ
Geçmişten günümüze Türkler için vazgeçilmez olmuş okçuluk, at binme sporu gibi geleneklerin yaşatılması için önemli etkinlikler olup bölge halkına geleneklerimiz hem tekrar hatırlatılıp hem de bu adetleri devam etmeleri için festival alanında at ve okçuluk gösterileri yapılmıştır. Halk tarafından oldukça ilgi çekici bulunan bu gösteriler Türk Bayraklarının da havalanmasıyla doruk noktaya ulaşmıştır.

SÖĞÜTLÜ İÇİN PEDAL ÇEVİRİYORUZ
Çevreci belediyecilik anlayışı doğrultusunda Sakarya Bisiklet Yarışçılarının da katıldığı güzel bir aktivite daha gerçekleşti. Toplam 250 bisikletli belediye önünden başlayıp festival alanına kadar bisiklet sürme etkinliği gerçekleştirdi. Sağlıklı gelecek, sağlıklı nesiller hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen bu etkinlik sayesinde, küresel ısınma konusunda farkındalık yaratırken aynı şekilde trafikten kaynaklanan hava kirliliği, park problemi, trafik yoğunluğu ve gürültüsü, trafik stresinin azaltılması gibi önemli amaçları da gerçekleştirmiş oldu.

FESTİVALDE ÇOCUKLARIN GÜZEL CIVILTILARI
Yarının yöneticileri, idarecileri, siyasetçileri olan bu günün çocukları için festival alanında çocuk oyun grupları kuruldu. Yapılan çocuk şenlikleriyle birlikte yüzlerinin gülmesi sağlandı. Çocuklarını mutlu gören ailelerin ise aynı zamanda huzurları dikkatten kaçmadı.

BURASI ER MEYDANI
Türkiye çapında yağlı güreş severlerin buluştuğu müsabakalar Söğütlü Er Meydanı'nda dualar eşliğinde başlandı. Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin GENǒin ev sahipliğinde gerçekleşen yağlı güreşleri izlemek için Türkiye’nin çeşitli illerinden birçok misafirin katıldığı görüldü.

315 pehlivanın katıldığı yağlı güreş müsabakalarında kıran kırana mücadele sergilendi.


Müsabakalar sonunda Başpehlivan İsmail BALABAN olurken, ikinciliği Fatih ATLI, üçüncülüğü ise Süleyman AYKIRI kazandı. Etkinlikte, dereceye giren başpehlivan ve pehlivanlara ödülleri verildi.
Güreşler sonucu şu şekildedir:
MÜSABAKA ADI : SÖĞÜTLÜ BELEDİYESİ YAĞLI GÜREŞLERİ
TARİH : 25.09.2016
YAPILDIĞI YER : SÖĞÜTLÜ / SAKARYA
BOYLAR DERECELER
ADI SOYADI SPORCU SAYISI
Minik - I
1
2
3
3
Ahmet Yılmaz
Eray AKPINAR
Aytuğ ULUZAL
Özgür GÜREŞEN
20

Minik - II
1
2
3
3
Kerim KINIK
Y. Emre BALCI
Cihan YAŞAR
C. Ramazan DOĞAN
23

Teşvik - I
1
2
3
3
Batuhan UZUN
Semih KARAGÖZ
Fikri EMİR
Y. Fatih SAYIN
19

Teşvik - II
1
2
3
3
Adem Burak UZUN
Ümit YAVUZ
Doğukan ACAR
Tuncay PIRILDAK
15

Tozkoparan
1
2
3
3
Özgürcan DUMAN
Kazım IŞIK
Enes ÇANAK
Ahmet ÖZLÜ
17

Ayak
1
2
3
3
Abdülvasi BALTA
Buğra YERLİKAYA
Muharrem EMİR
Hasan YILMAZ
29

Deste Küçük
1
2
3
3
Sudar Yıldırım
Ömer AĞDAŞ
Selçuk KILIÇARSLAN
Kerim KAHYA
29

Deste Orta
1
2
3
3
Erdal DUMAN
Resul YILMAZ
Eyüp ÖZÇAKIR
Fatih H. KIZILARSLAN
12

Deste Büyük
1
2
3
3
Alparslan TEKMEN
Evren ÇAMOĞLU
M. Ali BAŞAR
Adem KÜÇÜK
7

Küçük Orta Küçük
1
2
3
3
Barış BAYAN
Tufan HOŞGÖR
Armağan FURUNCU
Ömer ÖZBEK
27

Küçük Orta Büyük
1
2
3
3
Rıdvan KAYA
Hüseyin ÖZDEMİR
Mustafa ÇELİK
Ümit CİN
26

Büyük Orta
1
2
3
3
Oğuzhan TEKMEN
Adem ALTUN
Mevlüt KÖKEN
Yücel YAZICI
45

Başaltı
1
2
3
3
Mustafa YEMSANCAK
Durmuş ALTIN
Rıfat POYRAZ
Hüseyin GÜMÜŞALAN
28

Baş
1
2
3
3
İsmail BALABAN
Fatih ATLI
Süleyman AYKIRI
Ünal KARAMAN
18

TOPLAM TOPLAM SPORCU SAYISI: 315

DALGALAN SEN DE ŞAFAKLAR GİBİ EY NAZLI HİLAL
Öte yandan pehlivanlar ellerinde Türk bayrakları taşıyarak 15 Temmuz hain darbe girişimini protesto ettiler. Er meydanı erlerin taşıdığı bayraklarla al al oldu. Gurur verici bu tablo karşısında seyirciler adeta büyülenmiş ve unutulmaz dakikalar yaşadılar.

2017 GÜREŞ AĞAMIZ BELLİ OLUYOR
Dört gün süren festivalde, Platin Otomotiv sahibi Mustafa BURUŞOĞLU, Erkunt Traktörler sahibi Alper HASKÖYLÜ ve iş adamı Ada Topçuoğlu Nalburiye sahibi Ahmet TEMEL’in güreş ağalığı için açık arttırma usulü ile 50 bin TL karşılığında Ahmet TEMEL festival ağası seçildi.

ESKİ GELENEKLER ÖLMESİN
El zanaatlarının yerini teknolojinin gelişmesiyle makinelerin aldığı günümüzde yine de eskiden gelen geleneği halkımıza aktaran Kültür Bakanlığı Sanatçısı Kaşıkçı Sabri Usta da festivalde ekipmanlarıyla yerini aldı. Mesleğinin ince noktalarını gelen misafirlere sergileyen Kaşıkçı Sabri Usta aynı zamanda tahta kaşıkların sağlık açısından da önemini aktardı.

SANAT BİR SEVDADIR
Binlerce yıllık tarihi içerisinde Türk toplumunda önemli bir yere sahip olan kaligrafi sanatının icra edildiği stant festivalde en ilgi çeken stantlardandı. Kaligrafi ustalarımız, festivalimizi ziyaret eden konuklar için birbirinden güzel hediyeler hazırladılar.

FİYATLAR TARIMLA UĞRAŞAN HALKIMIZI, SATIŞLAR FİRMALARI MEMNUN ETTİ
Bölgenin en büyük ve kapsamlı tarım fuarı olması sebebiyle çevre il ve ilçelerde tarımla uğraşan vatandaşlarımız ihtiyaçlarını piyasa fiyatlarının altında satın alabilmek için özellikle Söğütlü Tarım Fuar'ını beklemektedir. Firmalar ile Söğütlü Belediyesi arasında olan anlaşma gereği katılım sağlayan firmalar fiyatlarında festival kampanyası uygulamaktadırlar. Bu da vatandaşımızın yüzünü güldürmektedir.


165 adet traktör satışı gerçekleşmiş ve 240 adet de tarım ve bahçe ekipmanı satılmıştır.

40 adet tarımla ilgili firmanın katılım gösterdiği festivale aynı zamanda bilişim, giyim, sağlık, güvenlik, banka gibi farklı sektörlerde bir çok firmada katılmıştır.

Ortalama 20.000- 25.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen festival TRT Spor Kanalı'nda paket yayın olarak, Tek Rumeli televizyonlarından ise canlı olarak yayınlanmıştır.

Söğütlü Festivali Dört (4) gün boyunca JAN-EM özel güvenlik şirketi özel güvenlik personelleri tarafından korunmuştur.

Festival boyunca oluşabilecek sağlık problemleri ile alakalı 112, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sağlık Ekipleri her daim alanda hazır bulundurulmuştur.

 

TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteklediği, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve SATSO'nun da katkıda bulunduğu festivalimize gerek katılımıyla gerekse telefaks yoluyla destek gösteren Sayın Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Valilik ve İlgili Kurum Temsilcilerimize, Kaymakamlarımıza, Belediye Başkanlarımıza, İl Parti Temsilcilerimize, Üniversite Temsilcilerimize, İş Adamlarımıza, Muhtarlarımıza, STK Temsilcilerimize, Değerli Basın Mensuplarımıza, Halkımıza teşekkür ederiz.

 

 
FESTİVAL PROGRAMI
22 EYLÜL 2016 PERŞEMBE
14:00 Belediye Hizmet Binası Önünde Açılış Töreni
Mehteran Takımı Eşliğinde Festival Alanına Hareket
14:30 Festival Açılış Konuşmaları
Hayvan Sergisi’nde En İyi Cins Boğa, Dana, İnek, Düve Ve Buzağın Uzmanlarca Değerlendirilmesi Ardından Dereceye Girenlere Ödül Töreni
15:00 Tarım Aletleri Fuarı Açılışı
 
23 EYLÜL 2016 CUMA
14:00 Yemek Yarışması
15:00 Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösterisi
21:00 Mevlit-i Şerif Tilaveti
 
24 EYLÜL 2016 CUMARTESİ
15:00 Futbol Sahasında Okçuluk ve At Binicilik Gösterileri
17:00 Bisiklet Yarışması
 
25 EYLÜL 2016 PAZAR
09:00 YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ Açılış Töreni
Pehlivanların Alana Çıkması
10:00 Güreş Müsabakalarının Başlaması
17:00 2017 Güreş Ağası Seçimi Başpehlivan Güreşlerinin Final Müsabakası
Not: Şişme Oyun Grupları, Palyaço Gösterileri, Pamuk Şeker İkramı, Maskotların Etkinlikleri Tüm Festival Boyunca Kesintisiz Devam Edecektir.
 
BASINDA 32. SÖĞÜTLÜ FESTİVALİ
   
 
FOTOĞRAFLAR
 
 
Söğütlü Hakkında
Foto Galeri
Video Galerisi
Basında Söğütlü
 
Misyon & Vizyon
Başkan
Başkan Yardımcısı
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
Etik Kurulu
Organizasyon Şeması
Önceki Başkanlar
Faaliyet Raporu
 
Önemli Numaralar
Resmi Kurumlar
Başvuru için Gerekenler
Kentlilik Bilinci
Ulaşım Rehberi
Ak Masa - 153
Bağlantılar
 
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
 
İletişim Bilgileri
Bilgi Edinme
Ak Masa