Söğütlü Festivali
Untitled Document
25. Söğütlü Festivali

Söğütlü Festivali ilin en önemli tarım ve hayvancılık organizasyonu

Söğütlü Tarım Hayvancılık Süt Festivali ve yağlı pehlivan güreşleri ilk olarak 1985 yılında yapılmaya başlamıştır.

Festivalimizin amacı ilçemizin verimli topraklarında insanlarımızın daha iyi ürün alabilmeleri için neler yapılabileceğini çeşitli etkinliklerle yöre halkına anlatılmasıdır. Festivalimiz başladığı yıldan günümüze kadar kesintisiz olarak devam etmektedir.

   

Söğütlü Festivali Başladı

Geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen ve bu yıl 25.si düzenlenen Söğütlü Tarım, Hayvancılık ve Süt Festivalinin açılışı Festival yürüyüşü ile başladı. Söğütlü Kaymakamı Adil Karataş, Büyükşehir Belesiye Başkanı Zeki Toçoğlu, Ak Parti İl Başkanlı Davut Terzioğlu Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, Ak Parti Başkanlarından ve vatandaşlardan oluşan kortej, Bursa Mehteran bölüğü eşliğinde festival alanına kadar yürüdü. Yürüyüşün festival alanında son bulmasının ardından Er Meydanı'nda açılış töreni gerçekleştirildi. Festivalin açılış konuşmasını yapan Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, büyük bir kesimi tarımla uğraşan ilçenin gelişmesinde ve dünya çapında tanıtılmasında gerçekleştirdikleri festivalin büyük bir rol oynadığını söyledi. Özcan, festival kapsamında en iyi düve, en iyi buzağı yarışmalarının yanı sıra halk konserleri ve yağlı pehlivan güreşleri düzenleneceğini de belirtti. Vali Hüseyin Atak konuşmasında ilçede 25 yıldır düzenlenen festivalin ilçeye ekonomik sosyo-kültürel sağlayıcı katkının yanı sıra ilçenin gelişmesinde büyük rol oynadığını belirtti. Vali Atak konuşmasında Sakarya'nın önemli bir tarım merkezi olduğunu belirterek " İlimizde 280 bin hektar alanda tarım yapılmakta olup, gayri sahi milli hasıla da bu pay üzerinde 26'ya ulaşmıştır. Kişi başına düşen gayri safi milli hasıla da 81 il içinde bu pay yüzde 3,2'dir. Sakarya çok önemli tarım ve hayvancılık merkezidir. Tarımsal üretime gelince, hayvancılık yüzde 47, meyve üretimi yüzde 14 ve sebze üretimi yüzde 6'dır. Geçiminin tamamını tarım ve hayvancılıkla sağlayan ilçede 8 bin kültür ırkı bulunmakta olup, bu oran il başında ise 130 bindir. İlçede her türlü tarla bitkisi yetiştirilmekte olup, ilçe önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi durumundadır. Hükümetimiz tarafından tarım sürekli desteklenmekte olup, bu destekler yeterli değildir. Valilik olarak geliştirilen bu tür festivalleri desteklemeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından protokol aralarında en iyi inek, en iyi düve, en iyi buzağıların bulunduğu hayvan sergisini gezerek çiftçilerle sohbet etti. Gezinin ardından en iyi cins inek, buzağı, tosun yarışmasında dereceye giren çiftçilere madalya ve para ödüllerini Vali Hüseyin Atak, Kaymakam Adil Karataş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Ak Parti İl Başkanı Davut Terzioğlu verdi.

   
   

En iyi cins inek, bozağı, tosun yarışmasında dereceye giren çiftelere madalya ve para Ödüllerini Vali Hüseyin Atak ve protokol verdi.

Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, festival kapsamında en iyi düve, en iyi buzağı yarışmalarının yanı sıra halk konserleri ve yağlı pehlivan güreşleri düzenleneceğini belirtti.

 
 

Devlet Sanatçıları

Söğütlü Geleneksel 25. Tarım Hayvancılık ve Süt Festival şenliklerinin birinci akşamında Kültür Bakanlığının Türk Halk Müziği, Sanat Müziği sanatçıları unutulmaz konser verdi. Festival alanında yapılan halk konserlerinde birbirinden güzel Devlet Sanatçıları sahne alarak vatandaşlara hoş vakitler geçirttiler.

Türküler Söylendi

Halk müziği sanatçıları festivale katılanlara bol bol türküler söylerken, Karadeniz kol bastı oynadılar. Festival alanını dolduran yüzlerce kişiye devlet sanatçıları sanat müziğinden de unutulmayacak müzik ziyafeti verdiler. Gecenin geç saatlerine kadar süren halk konserine katılan yüzlerce kişi sanatçıları bol bol alkış yağmuruna tuttular. Geceye Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan ve Güreş Ağası Ramazan Karakaş da katıldılar.

 
 

Muhteşem Konser

Söğütlü ilçesinde yapılan Tarım Hayvancılık ve Süt Festivali ünlü pop müzik sanatçısı Betül Demir'in konseriyle devam etti. Söğütlü Stadyumunda gerçekleştirilen halk konserini Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, Güreş Ağası Ramazan Karakaş, ilçe protokolü ve çok sayıda vatandaş izledi. Ünlü pop sanatçısı Betül Demir de stadyumu dolduran binlerce izleyiciye söylediği şarkılarla hoş bir gece yaşattı. Gençlerin şarkılarına oynayarak eşlik ettiği Betül Demir, kendi şarkılarının yanı sıra ünlü rahmetli Barış Manço, Serdar Ortaç ve Sezen Aksu'nun parçalarını da söyledi.

Teşekkür Plaketi

Betül Demir Stadyumun etrafını gezerek misafirler ve izleyicilerle tek tek tokalaştı. İlçeye misafir olarak gelen Fransız öğrencilerin yanına giden Betül Demir onlarla birlikte İngilizce şarkılar söyleyerek yabancı öğrencilerin de gönüllerini almayı başardı. Konserin sonunda Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, festivale katkılarından dolayı Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk ile Sanatçı Betül Demir'e birer teşekkür plaketi verdi.

 


YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİNE İLGİ BÜYÜK OLDU

Kırkpınar cazgırları ile kırkpınar'a renk katan mehteran ekibinin de hazır bulunduğu güreşleri vatandaşlar tribünlerden büyük bir heyecan ve keyifle izlediler. Kırkpınar başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil, finalde Antalya Belek Belediyesi adına güreşen Süleyman Aykırı'yı yenerek Söğütlü başpehlivanı oldu. Başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil, " Söğütlü'de yapılan bu müsabakalar çekişmeli geçti. Antalyalı rakibim olan Süleyman Aykırı'yı da yenmeyi başardım. Bu yıl aldığım bu başarılarımın devamı gelecek yıl da sürdüreceğime inanıyorum" dedi.

   
   

Dereceye Girenler

Güreşlerde tün boylarda derece alanların isimleri şöyle, 1- Mehmet Yeşilyeşil, 2- Süleyman Aykırı, 3- Şükrü Kazan, 3- Yüksel Kalay.Minik -1:1 Sedar Yıldırım, 2- Ensar Bıyık, 3- Emre Duman, 3- Hasan Memiş.Minik -2:1- Sinan Çelik, 2- Enes Bıyık, 3- Bayram Alihan, 3- Fukan Özgedik. Tozkoparan:1-Serhat Yılmaz, 2- Fatih Akgüneş, 3- İrfan Al, 3- Muhammet Yurtac.Teşvik -1:1- Fehim Nalbant, 2- Abdullah Alan, 3- Yusuf Yalın, 3- Burak Başol (Pamukova) Teşvik -2: Rıdvan Kaya, 2- Samet Özdemir, 3- Özkan Özgedik, 3- Ömer Toköz, (Pamukova) Deste Küçük Boy:1- Orhan Çukur, 2- Gürbüz Seçim, 3- Yusuf Erdoğan (Pamukova) 3- Enes Yanık

Deste Büyük

Destekbüyük Boy:1- Uğur Kabakçı (Pamukova), 2- Semih Yılmaz, 3- Yılmaz Yıldız (Pamukova) 3- Armağan Furuncu.Küçük Orta Küçük Boy:1- Mustafa Çelik, 2- Bülent Hikmet, 3- Umut Geleş, 3- Saffet Karagöz.Küçük Orta Büyük Boy:1- Abdülhamit Altun, 2- Aziz Erdem, 3- Mustafa Çetin.3- Sekan Üdüler.Büyük Orta:Gökhan Gökalp, 2- Ferdi Levent, 3- Birol Kardeş, 3- Raşit Aysel. Baş Altı: Ragıp Çoban, 2- Hikmet Özmetin, 3- Kadir Altunbaş, 3- Savaş Tan. Pamukova Güreş İhtisas Kulübü Güreşçileri, On iki Boy'da yapılan Güreşlerde dağıtılan 48 madalyanın 1 Birincilik 4 İçincilik ile 5 adetini alması 10 luk değerlendirme ile büyük başarı elde ettiler.

 
Söğütlü Hakkında
Foto Galeri
Video Galerisi
Basında Söğütlü
 
Misyon & Vizyon
Başkan
Başkan Yardımcıları
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
Etik Kurulu
Organizasyon Şeması
Önceki Başkanlar
Faaliyet Raporu
 
Önemli Numaralar
Resmi Kurumlar
Başvuru için Gerekenler
Kentlilik Bilinci
Ulaşım Rehberi
Ak Masa - 153
Bağlantılar
 
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
 
İletişim Bilgileri
Bilgi Edinme
Ak Masa