Söğütlü Festivali
Untitled Document
23. Söğütlü Festivali

Söğütlü Festivali ilin en önemli tarım ve hayvancılık organizasyonu

Söğütlü Tarım Hayvancılık Süt Festivali ve yağlı pehlivan güreşleri ilk olarak 1985 yılında yapılmaya başlamıştır.

Festivalimizin amacı ilçemizin verimli topraklarında insanlarımızın daha iyi ürün alabilmeleri için neler yapılabileceğini çeşitli etkinliklerle yöre halkına anlatılmasıdır. Festivalimiz başladığı yıldan günümüze kadar kesintisiz olarak devam etmektedir.

   

23. SÖĞÜTLÜ FESTİVALİ 10-11-12- AĞUSTOS 2007

TARIM HAYVANCILIK VE SÜT FESTİVALİ'NİN 23. SÜNÜ ÇOŞKUYLA KUTLADIK.

23. Söğütlü Tarım Hayvancılık Süt Festivali ve yağlı pehlivan güreşleri çoşkuyla kutlandı. 10-11-12 Ağustos 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde 10 Ağustos 2007 Cuma akşamının Miraç Kandiline gelmesi nedeniyle özel bir gece düzenlendi. Kuran-ı Kerim tilaveti okumasıyla başlayan gecede ilahiler okunarak tasavvuf sanatçısı eşliğinde semazen gösterisi yapıldı. Söğütlü halkının ilgi gösterdiği geceye Söğütlü Kaymakam'ı Yılmaz Doruk Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan başta olmak üzere tüm Söğütlü halkı katılmıştır. Gecede ilahi ve kasideler huşu içinde dinlenirken Söğütlü Belediyesi tarafından davetlilere yemek çaykur tarafından da çay ikram edilmiştir.

   
   

Festival Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan'ın Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başladı. Kortej yürüyüşüyle devam eden etkinliklerin açılışına Vali Yardımcısı Suphi Olcay İlçe Kaymakam'ı Yılmaz Doruk'un yanı sıra çok sayıda siyasi parti başkanı, sivil toplum temsilcileri, daire müdürleri katıldı. Festival alanında konuşma yapan Başkan Ertuğrul Özcan 23. yıldan beri ilçede sürdürülen festivalin bu yılda aynı coşkuyla yapılacağını belirtti. Festivalin açılışından sonra en iyi hayvan yarışması yapıldı. Dereceye girenlere çeşitli hediyeler verildi.

Söğütlü Tarım Hayvancılık Süt Festivalinin ikinci günü olan Cumartesi gününde diğer bir etkinlik olan bisiklet yarışları yapıldı. 10-14 yaş grubunda düzenlenen yarışlarda derceye giren bisikletçilere altın ve kupa hediye edildi. Ödüller Başkan Ertuğrul Özcan, Kaymakam Yılmaz Doruk Emniyet Müdür Vekili Nuri Çınaklı verdi. Başkan Ertuğrul Özcan dereceye giren sporculardan bu başarılarını ulusal ve uluslararası platforma taşımalarını istedi ve bunun için gereken tüm desteği vereceğini açıkladı.

   FESTİVALDE KAYMAKAMLIK KUPASI FİNAL MÜSABAKASINI KARAGÖL SÜT ÜRÜNLERİ KAZANDI.

Ayrıca her yıl düzenlenen Kaymakamlık kupası final müsabakası yapıldı, kupayı Karagöl süt ürünleri kazandı. Finalde Kurudil sporla karşılaşan Karagöl süt ürünleri maçı penaltılarla 6-4 kazandı. Karagöl süt ürünlerine kupayı Kaymakam Yılmaz Doruk takdim etti.
Festival ikinci gününde halk konseri etkinliği ile devam etti. Konsere Murat Başaran, İntizar, Nevin Korkmaz ve Pop Star Alaturka Yarışması finalistlerinden Hazan, Utku ve Erkan katıldı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği konser büyük bir coşku içinde geçti.

YAKLAŞIK 500 GÜREŞÇİNİN KATILDIĞI GÜREŞLERDE BİRİNCİLİĞİ KIRKPINARDA BİRİNCİ OLAN RECEP KARA KAZANDI.

Festivalin son günü yapılan yağlı pehlivan güreşlerine yaklaşık 500 güreşçi katıldı. 36 baş pehlivanın katıldığı güreşlerde birinciliği, Kırkpınar'da birinci olan Recep Kara kazandı. Şampiyona Başkan Özcan ve Ağa Haluk Aygün tarafından 0 km bir jip hediye edildi. Güreşlere Sakarya milletvekilleri Hasan Ali Çelik, Ayhan Sefer Üstün, Recep Yıldırm, Hendek Belediye Başkanı Ali İnci, Ferizli Belediye Başkanı Hüseyin Kaşkaş, Gölkent Belediye Başkanı Talih Atalay, Küçücek Belediye Başkanı Yaşar Akgün, Demiryol - İş Sendika Başkanı Ergün Atalay, Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Anabilim Dalı Başkanı Prof Dr. Alattin Çelik, Kaymakam Yılmaz Doruk ve bir çok davetli katıldı. Güreşlerde dereceye giren diğer güreşçilere çeşitli hediyeler verildi.

Söğütlü Festivaline üç yıldan bu yana ağalık yapan Haluk Aygün'e Başkan Ertuğrul Özcan tarafından altın kemer takdim edildi.
Festival 2007-2008 dönemi güreş ağalığını Gezici Tarım Ürünleri sahibi Hasan Gezici 150 Bin YTL ödeyerek kazandı.

FESTİVALE KATKIDA BULUNANLAR

Şen Piliç Haşim Gürdamar
Seher Tekstil Mustafa Tunç
Katmerci Holding Yılmaz Katmerci
Sivişoğlu Tic. Ahmet Sivişoğlu
Güneşoğlu Muzaffer Güneş
Üniversal Traktör Hayrullah Yılmaz
Johndeere Traktör Mustafa Soyverdi
Has Otomotiv İlker Has
Yılmaz Otomotiv  
Erkunt Traktör  
Same Traktör Mahmut Sıvacı
Lamborjini Ali Osman Çiftçi
Tümosan Traktör  
KİOTİ Cafer-Selim Atmaca
Landini Nuri Zeren
Mazda Bülbüller
Nissan- Daihatsu  
Sütçüler Ticaret  
Gezici Ticaret Hasan Gezici (Güreş Ağası)
Süt Yetiştiricileri Birliği  
Damızlık Hayvan Yetiştiricileri Birliği Hakan Candemir
Yağlı Tohumlar  
Saf Yem  
Efe Yem  
Kökçüler Şevket Kökçü

 


 
Söğütlü Hakkında
Foto Galeri
Video Galerisi
Basında Söğütlü
 
Misyon & Vizyon
Başkan
Başkan Yardımcısı
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
Etik Kurulu
Organizasyon Şeması
Önceki Başkanlar
Faaliyet Raporu
 
Önemli Numaralar
Resmi Kurumlar
Başvuru için Gerekenler
Kentlilik Bilinci
Ulaşım Rehberi
Ak Masa - 153
Bağlantılar
 
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
 
İletişim Bilgileri
Bilgi Edinme
Ak Masa