Söğütlü Festivali
Untitled Document
Söğütlü Festivali Hakkında
İLETİŞİM
Söğütlü Festival Alanı Cami Cedit Mahallesi Stad Sokak No: 2 Söğütlü / SAKARYA
Telefon: 0 264 681 24 82 Faks: 0 264 681 44 68
www.sogutlu.bel.tr - bilgi@sogutlu.bel.tr
TANITIMI

İlçemizde “Söğütlü Kültür, Sanat, Spor, Tarım, Hayvancılık Ve Süt Festivali” ilk olarak 1985 yılında yapılmaya başlamıştır.

Festivalimiz geçmişten günümüze kadar milli yas, doğal afet ve şehit verdiğimiz dönemler haricinde kesintisiz olarak kutlanmaya devam etmiştir.

Dört gün süren ve ortalama 18.000 - 20.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen festivalimiz, özellikle yaz aylarına denk gelmesi sebebiyle hem turistler hem de tüm il genelinde vatandaşlar tarafından oldukça dikkat çekip yoğun talep görmektedir.

Festival etkinliklerimiz için kullanılabilecek 30 dönüm alanımız mevcuttur.
Festivalimiz Kültür Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.


GERÇEKLEŞEN FAALİYETLER

» Yağlı Pehlivan Güreşleri

» Tarım Aletleri Fuarı

» Traktör Sergisi

» Konserler

» Çocuk Şenlikleri

» Yöresel Yiyeceklerin İkramı (Pancar Pekmezi, Keşkek, Manda Yoğurdu, Manda Sucuğu)

» Hayvan Yarışması (En İyi Cins Boğa, En İyi Cins Dana, En İyi Cins İnek, En İyi Cins Düve, En İyi Cins Dana Kategorilerinde)

» Bisiklet Etkinlikleri

» Havai Fişek Gösterileri

» Mehteran Gösterileri

» Veterinerlik İlaç Ve Ürünleri Sergisi

» Yemek Yarışması (Yöresel Ana Yemek, Yöresel Tatlı, Yöresel Börek Olmak Üzere Üç Ayrı Kategoride)

» Mevlid-i Şerif Tilaveti

» Okçuluk ve At Biniciliği Gösterileri

» El Sanatları Sergisi (Kaligrafi, Ebru Sanatı, Fotoğraf, Resim, Karikatür, Cam Üfleme)

» Folklor, Halk Oyunları Gösterisi

» Futbol, Voleybol Turnuvaları

AMACI

• Bölgedeki çiftçilerimize modern tarım aletlerinin tanıtılmasıyla, geleneksel tarım metotlarını geliştirerek çağın teknolojisine ayak uydurmaları sağlanacaktır. Yeni ve etkin tarım aletleri sayesinde bölgedeki tarım sanayisinin bölge ülke ekonomisine katkısı artacaktır.

• Bölgede hayvancılık yapan geniş bir kesim vardır. Ancak gelişimi takip etmekte zorlanan hayvan sahipleri bu festival sayesinde bilgilerini geliştirip ticareti bölgede daha da canlı hale getireceklerdir.

• Festivalimizin en önemli etkiliklerinden olan Ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşleri halkın ilgisini çekmesinin yanı sıra Türk örf ve geleneklerini yaşamak ve yaşatmak adına önemli bir etkinlik olup özellikle gençlerin Türk ulus kimliğini kazandığı bu yaşlarda büyük öneme sahiptir. Ayrıca yurt çapında Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde tesis itibariyle ilk sıralarda yer alan etkinliğimize 275 güreşçi iştirak etmektedir.

• Yine geçmişten günümüze biz Türkler için vazgeçilmez olmuş okçuluk, at binme sporu geleneklerin yaşatılması için önemli etkinlikler olup bölge halkına geleneklerimiz hem tekrar hatırlatıp hem de bu adetleri devam etmeleri için teşvik olacaktır.

• Bisiklet,futbol, voleybol gibi etkinlikler sayesinde halkımıza sporu sevdirmek amaçlanmıştır. Böylece halkımızın çoğunluğunu oluşturan genç ve dinamik nüfusumuz yeni alternatif aktivitelerle tanışacaklardır.

• Günümüz dünyasında tarım sektörü giderek yerini sanayiye bırakmaktadır. Sanayinin gereğinden fazla bölgede yer alması insanlarımızı makineleştirmenin yanında tarım sektörünü bitirmektedir. Yurdumuzun verimli toprakları gün geçtikçe bu sebeple körelmektedir. Bu sıkıntının önüne geçmek için çiftçilerimizi tarım ve hayvancılığa teşvik edecektir.

• Festivalimizde gösterimi olacak Kaşıkçılık, Anadolu'nun bazı yörelerinde günümüzde de sürdürülen el sanatlarındandır. İnsanoğlunun tarihin bu eski dönemlerinden başlayarak kullandığı tahta kaşıkların nasıl yapıldığını görmesi tarih ve kültürle iç içe olması bu dokuyu ve kokuyu hissetmesi amaçlanmıştır.

• Ortalama 18.000 - 20.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen festivalimiz TRT Avaz, TRT Spor ve Tek Rumeli televizyonlarından canlı olarak yayınlanmakta olup bölgenin tüm ülke ve dünyada tanınmasına sebep olmaktadır.

• Yaz aylarına denk gelen Festivalimiz bu sayede özellikle yabancı turistlerinde uğrak yeri olmaktadır. Bu da yerli ve yabancı turist açısından bölgedeki turizm çeşitlenmesini sağlamaktadır.

• Yarının yöneticileri, idarecileri, siyasetçileri olan çocukların Festivalimizde yapılacak çocuk şenlikleriyle birlikte yüzlerinin gülmesi sağlanacak, sevinçlerini yaşamalarına imkan verilecektir. Bizler biliyoruz ki iyi, huzurlu ve güvende büyüyen çocuklar yarının sağlıklı düşünen bireyleri olacaktır. Bu da ülkemizin yarınlarını garantiye almak için şarttır. Çocuklarını mutlu gören ailelerin ise aynı zamanda huzur bulması sağlanacaktır.


KAZANIMLAR


• Bölgedeki bahçe ve tarım aletleri satan firmaların festival alanında stant kurmasıyla birlikte festivalimi ziyaret eden çiftçi kesim, fuarda modern tarım aletleri ile karşılaşacak ve bunun neticesinde geleneksel tarım metotlarına yenilerini de ekleyerek bölgedeki ekonomi de tarım payını arttıracaktır.

• Festival alanında, bölgedeki hayvan sahiplerinin her türlü sorularını cevaplayacak bir veterinerin olması, hayvancılıkla ilgili firmaların görsel olarak da vatandaşı bilinçlendirmesi, aynı zamanda en iyi hayvan yarışmaları sonucunda verilen hediyeler ile bölge halkı hayvancılığın daha doğru yapılma metotlarını öğrenecektir.

• Türk kültürünün zenginleşmesi; dinamizmini, yaratıcılığını ve özgünlüğünü koruyup sürdürebilmesi ve her zaman çağdaş kalabilmesi; kendi öz düşünce varlığını dikkate almak kaydıyla olabilmektedir. Bilindiği gibi Türklerin iktisadi hayatı daha ziyade hayvancılığa dayandığı için göçebe hayat sürmüşlerdir. Ancak buna rağmen kendileri kültür bütünlüğü içinde baş değer veya baş aksiyon olarak gördükleri kültürlerini muhafaza etmişlerdir. Bu baş değer ve baş aksiyon olarak gördükleri kültürlerinden biriside güreştir. Günümüzde gençlerin kültürlerine sahip çıkması, kültürlerini benimsemesi gelecek için büyük önem arz etmektedir. Festivalimizde gerek güreş etkinlikleri gerek ebru sanatının icrası gerek hat sanatı icrası bölge insanın kültür ve Türk toplumuna aidiyetleri kuvvetlendirecektir.

• İnsanın toplum kurallarına uygun olarak yaşayabilmesi, iyi ilişkiler kurabilmesi, sağlıklı ve dürüst davranabilmesi, düşünce gelişiminin yanında, bedensel ve ruhsal gelişimine de bağlıdır. Bedensel yönden sağlıklı olan insan biz duygusunu geliştirerek, takım ruhunu ve kendine güvenini kazanmış, milli ve manevi amaçların niteliklerini taşıyan, küçüklerini seven ve koruyan, büyüklerine saygılı, vatanını ve milletini seven; Türk büyüklerini kendine örnek alan, davranışlarını kontrol edebilen, doğru, temiz, düzenli, öz güveni, disiplin, özgür zamanlarını yararlı ve zevkli çalışmalarla değerlendirebilen birer vatandaş olarak yetişmelerinin gerektirdiği her türlü organize fiziksel faaliyetler Beden Eğitimi çalışmalarıyla gerçekleştirilmektedir. Festivalimizde atçılık, okçuluk, bisiklet binme vb. spor faaliyetleri özellikle gençleri spora teşvik edecektir. Sporla beraber beden eğitimi yapılacak ve bizler ülke için sağlıklı ve duyarlı bir neslin yetişmesine katkı sağlayacağız.

• Ortalama 18.000 - 20.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen festivalimiz TRT Avaz ile Tek Rumeli televizyonlarından canlı olarak yayınlanmakta olup bölgenin tüm ülke ve dünyada tanınmasına sebep olmaktadır. Bölgede turizm sadece kıyı ve doğa turizm olmakta çıkıp çeşitliliği artacaktır. Bu da bölgenin yerli ve yabancı turist için cazibe merkezi olmasına sebep olacaktır.

• Festivalimizde çocuk şenlikleri ile beraber gülen yüzümüz olan çocukların hayatlarında büyük farkındalık olacak ve bu dört gün boyunca oynanan eğitici oyunlarla çocuklarımız kurallara uymanın önemini, birlikte hareket etmenin gücünü, başkasının hakkına saygı duymanın hassasiyetini öğreneceklerdir.

KATILIMCILARIMIZ

Festivalimize;

Traktör Firmaları,

Tarım Aleti Satıcıları,

Yem Firmaları,

Oto-Motor Firmaları,

Lastik Satıcıları,

Bankalar,

Stklar,

Yiyecek-İçecek Firmaları,

Esnaf Katılmaktadır.
 
Söğütlü Hakkında
Foto Galeri
Video Galerisi
Basında Söğütlü
 
Misyon & Vizyon
Başkan
Başkan Yardımcıları
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
Etik Kurulu
Organizasyon Şeması
Önceki Başkanlar
Faaliyet Raporu
 
Önemli Numaralar
Resmi Kurumlar
Başvuru için Gerekenler
Kentlilik Bilinci
Ulaşım Rehberi
Ak Masa - 153
Bağlantılar
 
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Müdürlükler - Servisler
 
İletişim Bilgileri
Bilgi Edinme
Ak Masa